انواع تشویق

 در تربیتی, روانشناسی

۱- پاداش کلامی
۲- پاداش احساسی
۳- پاداش تفریحی
۴- پاداش مادی

⬅️پاداش کلامی:

پاداش کلامی جزء مهم ترین و بهترین تشویق ها و پاداش هاست و در هر سنی قابل اجراست. در پاداش کلامی بهتر است دقیقا به رفتار کودک اشاره و آن را توصیف کنید. اگر شما به کوچک ترین تلاش های کودک اهمیت دهید و او را تشویق کنید آن رفتارها در او تثبیت میشود. میتوانید به تدریج آن پاداش را کم کنید.

⬅️پاداش احساسی:

مثل نوازش کردن ، در آغوش گرفتن ، بوسیدن ، لمس کردن ، چشمک زدن ، خود را هم قد کودک کردن و گفتن بپر توی بغل من ، گفتن بزن قدش و کف دست را به طرف کودک گرفتن و…
این نوع پاداش به ویژه برای افرادی که مدل لمسی یا احساسی هستند بسیار خوشایند است . از این نوع رفتارها در بسیاری از مواقع برای ابراز علاقه تثبیت رابطه ی صمیمانه استفاده می شود و به نوعی بیانگر ((دوستت دارم )) است. بهتر است پاداش کلامی و پاداش احساسی با هم همراه باشند.

 

 

⬅️پاداش تفریحی:

یعنی شما کار یا فعالیت یا تفریحی را با کودک بکنید که مورد علاقه ی اوست مثل آب بازی ، رفتن به پارک ، توپ بازی ، دوچرخه سواری و…
دقت کنید برای پاداش تفریحی و پاداش مادی جایزه ای را در نظر بگیرید که از نظر کودک پاداش یا جایزه باشد و نه از نظر والدین مثلا ممکن است از نظر والدین رفتن به استخر یک پاداش باشد ولی کودک از استخر یا آب بازی خوشش نیاید و در نتیجه به نظر کودک پاداشی دریافت نکرده است.
این نوع تشویق نه فقط تشویق بلکه وسیله ای برای ایجاد و استحکام یک رابطه ی خوب و صمیمانه و نشان دادن علایق و احساسات شما نسبت به فرزندتان است.

⬅️پاداش مادی:

شامل اشیا ، وسایل و اسباب بازی های مورد علاقه ی کودک ، لباس ، کیف ، خوراکی و گاهی پول. این نوع پاداش بیشتر در انتهای جدول ستاره ها کاربرد دارد و در مواردی استفاده میشود که کودک پاداش را حس و لمس کند. در این روش یکی از وسایل مورد نیاز کودک را به عنوان جایزه در نظر بگیرید.
باید از قبل مشخص شود که بابت چه رفتاری به کودک پاداش می دهید و نوع پاداش را نیز معین کنید.

 

نیلوفر ابراهیمی | عضو انجمن روانشناسان ایران
🔅آموزش و ارتقا سلامت روان🔅

تلگرام:
🆔 @ravan_teach
اینستاگرام:
https://instagram.com/niloofar_ebrahimi.ir
وبسایت:
www.niloofar-ebrahimi.ir

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt