خواص چای چیست؟

 در خانه داری, گرم, نوشیدنیها

تا به حال در دورهمی‌های دوستانه  اتفاق افتاده وقتی می‌خواهید یک فنجان دیگر چای بنوشید، دیگران شما را از خوردن آن منع کنند؟ هرچند افراط در هر چیزی ممکن است اثرات منفی به دنبال داشته باشد، اما نوشیدن یک فنجانِ دیگر چای آنقدرها هم که همه فکر می‌کنند، بد نیست.

من هم مثل اکثر ایرانی‌ها عاشق یک فنجان چای درجه‌ی یک  لاهیجان د راستکان کمر باریک هستم؛ هرچند اگر یک روز صبح چای نخورم آسمان به زمین نمی‌آید، اما همیشه از نوشیدن چای لذت می‌برم و مشتاق نوشیدن چای اول صبح هستم.

وقتی صحبت از نوشیدنی گیاهی باشد، چه چای سبز چه چای سیاه، از آنجا که ممکن است هر کدام از اینها روی افراد مختلف اثرات متفاوتی داشته باشند، هرگز نباید توصیه‌های پزشکان را نادیده گرفت. در واقع همه‌ چیز بستگی به شرایط بدنی کسی دارد که آن ماده‌ی خوراکی را مصرف می‌کند. در عین حال تحقیقات مختلف نشان می‌دهد غرق شدن در لذت نوشیدن یک یا دو فنجان چای سیاه در روز می‌تواند انتخاب خوبی باشد و ضرری برای سلامتی ما نخواهد داشت.

همان‌طور که احتمالا خودتان هم می‌دانید، چای سیاه و سبز هر دو محصول گیاهی به نام کاملیا سینسیس (Camellia Sinesis) هستند که به دو روش متفاوت عمل‌ می آیند.

 

 

۷ نکته بسیار مهم درباره چای

  • طبع چای، سرد و خشک است. بنابراین هر چه کمتر بخورید به نفع تان است.
  • اگر چای را به خاطر آنتی اکسیدان آن می خورید، چای سبز گزینه بهتری است. طعم چای سبز با اندکی آب لیموی طبیعی بهتر می شود.
  • خوردن چای با قند، ضرر در ضرر است. آن را با خرما، توت یا عسل بخورید. اگر داخل چای عسل می ریزید، موقعی عسل را به آن بیفزایید که چای داغ نباشد. دمای بالای ۶۰ درجه، خواص عسل را از بین می برد.
  • چای خوب چایی است که دیر دم بکشد ، زود رنگ ندهد و معطر نباشد. چایی که زود رنگ می دهد یا معطر است، دارای مواد افزودنی است.
  • خوردن چای بعد از غذا دو ضرر عمده دارد: اخلال در کار معده – اختلال در جذب آهن
  • خوردن چای داغ می تواند زمینه ساز سرطان حنجره شود.
  • چای را کمرنگ بخورید

گردآوری: ندا حاج رسولی

 

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt