چشمه آیکن ،معروف به چشم شیطان

 در آشنایی با توریستی سایر کشورها, گردشگری

چشمه آیکن:

معماهای حل نشده و مکان های مرموز زیادی در جهان وجود دارد.

یکی از این مکان های عجیب و مرموز دریاچه آیکن یا چشمه آیکن یا آیکن اسپرینگ ( به انگلیسی : Aiken Spring ) در چین است. که در مرموز و ناشناخته بودن ، چیزی از مثلث برمودا کم ندارد.

آیکن در زبان مغولی به معنی وحشتناک است. مرموز بودن این دریاچه باعث انتخاب چنین نامی برای آن شده است.
دریاچه چشم شیطان یا چشمه آیکن در شهر مانگیا در استان هایکسی مغولستان و استان خود مختار تبت قرار گرفته است.

میزان گوگرد در آب این دریاچه به قدری زیاد است که باعث شده زمین های اطرافش به رنگ های قرمز تیره و زرد ، تغییر رنگ بدهند .به طوری که وقتی از بالا به آن نگاه میکنید ، شبیه به چشم دیده می شود.

آب این چشمه در حال جوشش است. آبی که از چشمه بیرون می ریزد به دلیل مسطح بودن زمین های اطراف تا فاصله بسیار زیادی پیشروی کرده و باعث بایر شدن زمینهای اطراف شده است. هیچ گیاهی اطراف دریاچه نمی روید و هیچ حیوانی جرات نزدیک شدن به آن را ندارد.

دریاچه چشم شیطان ، ۶۴۷ متر عمق دارد و عمیق ترین چشمه آب گرم چینگهای شناخته می شود.

وجود همزمان گوگرد ، خاک قلیایی و ترکیب اسیدی دریاچه همزمان با هم باعث شده تصویری باشکوه شبیه به تابلوی نقاشی روی زمین خلق شود.

مناظر اطراف دریاچه چشم شیطان به قدری مرموز و جذاب است که هر ساله مردم زیادی برای دیدن این جاذبه عجیب از نزدیک به این مکان سفر می کنند.

زمانی که از آسمان به آب چشمه آیکن نگه میکنید ، تفاوتی با چشمه های آب گرم معمولی ندارد. کل چشمه به حالت دایره ای نامظنم و رنگ آب چشمه آبی رنگ است.

اطراف چشمه آیکن را دایره ای از رسوبات قرمز رنگ عمیق در بر گرفته است.

این حلقه از قرمز رنگ رسوبات که دور آب آبی رنگ چشمه را گرفته است. شبیه تصویر چشمی عجیب و فرورفته شده است که داخل حلقه ای قرار گرفته است. دقیقا به همین دلیل است که بین مردم به نام دریاچه چشم شیطان شناخته می شود.

چشمه جوشان آیکن دهها سال است که توسط بشر کشف و معرفی شده است و از همان زمان محققیق شروع به مطالعه روی آن نموده اند.

دریاچه چشم شیطان چطور بوجود آمده است؟

در ابتدا رایج ترین نظر در جامعه علمی این بود که باید رودخانه ای زیرزمینی با آب فراوان از زیر چشمه آیکن عبور کند‌. با این حال هیچ کس جرات نداشت که به عمق دریاچه چشم شیطان برود و صحت این نظریه را تایید کند.

بیش از ۱۰ سال پیش دانشمندان تحقیقی در مقیاس بزرگ اطراف چشمه آیکن انجام دادند و محاسباتشان نشان داده واقعا مقدار زیادی منابع آبی در این منطقه وجود دارد که نظریه قبلی را تایید میکرد.

در سال های اخیر گمانه زنی دیگری مبنی بر این که تشکیل چشمه آیکن باید با حرکت پوسته زمین در ارتباط باشد ، بر سر زبان ها افتاد.

این دیدگاه بر این واقعیت استوار است که چینگهای روی چندین ناحیه گسلی قرار دارد. و دره های رودخانه در اطراف مناطق گسلی بالغ تر هستند و میتوانند به راحتی تشکیل دریاچه بدهند.

با این که این دو تئوری شباهت های زیادی با هم دارند ولی هنوز برای پیدا کردن علت بوجود آمدن دریاچه چشم شیطان باید بررسی های بیشتری صورت بگیرد.

____

گردآوری: مرسده رنجبر

خیابان روستاولی، تفلیس

maahkhatoon97

 

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt