جواهردشت، عروس دشت ها

 در آشنایی با توریستی ایران, گردشگری

ییلاق جواهردشت سیاهکلرود یکی از مناطقی است که می‌توانید برای گشت‌وگذار تابستانه در یک آب و هوای خنک آن را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهید. 

دشت گسترده و سرسبز، مملو از چشمه‌سارهای بی‌نظیری است که در جای‌جای آن رخنمون کرده‌اند.

همچنین هوای پاک و پر از اکسیژن خالص انرژی مضاعفی هم به شما می‌دهد و خستگی روزهای پرکار را از تنتان بدر می‌کند.

اگر چه مقاصد گردشگری مختلفی وجود دارد اما ییلاق جواهردشت سیاهکلرود با ویژگی‌های جذاب خود می‌تواند موردپسند گردشگران زیادی باشد.این روستا در ارتفاع ۲۰۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد و زمستان به دلیل بارش بیش از حد خالی از سکنه می شود.

ویژگی‌های خاص این منطقه شامل موارد زیر هستند:

  • طبیعت سرسبز و بکر
  •  همنشینی با چشم سارهای متعدد در دشت
  •  مسیر زیبا و سرسبز
  • تماشای پدیده اقیانوس ابر در بالای سطح زمین
  • گشت‌وگذار در جنگل سر به فلک کشیده و تماشای درختان بلوط
  • آب و هوایی باطراوت و تمیز

مسیر دسترسی

برای رسیدن به جواهر دشت ابتدا باید وارد کلاچای یا چابکسر در شهرستان رودسر بشوید.

چابکسر در فاصله ۵ کیلومتری رامسر قرار دارد، از چابکسر به سمت غرب به سمت کلاچای بعد از طی ۷ کیلومتر به جاده سیاهکلرود می رسید.

برای ورود از مسیر کلا چای نیز پس از رود سر به سوی شرق وبا طی مسافت ۹ کیلومتر به شهر کلاچای می رسید. و بعد ازمیان باغات پرتقال به روستای سیاهکلرود و خیاط محله وارد می شوید.

در روستای خیاط محله خورودهای جیپ شما را به جواهردشت می برد که اگر قصد عزیمت با خودروی خود را دارید حتما باید از وضعیت جوی اطلاع داشته باشید .

البته جاده ورودی به این روستا تا اوایل جنگل و منطقه چاشت خورلات آسفالت است و بعد از ان در جنگل مسیر خاکی است و پس از اتمام جنگل و گذشت از امام زاده نقره عباس به جواهردشت خواهید رسید.

بهترین فصل برای بازدید از جواهر دشت

از اواخر بهار تا اوایل پاییز به ویژه در ماهای گرم سال

بهترین زمان برای سفر به جواهر دشت است.

و زمستان ها به دلیل بارش سنگین برف خالی از سکنه است.

عمر جواهردشت به زحمت به ۳۰۰ سال می رسد.

اما به دلیل آب وهوای مطلوب و چراگاه های مناسب مردم زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

جواهر دشت مردمی خونگرم ومهمان نواز دارد و در ورودی آبادی، بازاری قرار دارد که در آن مغازه های همچون قهوه خانه، خوار و بارفروشی و قصابی جهت رفع نیازهای مردم وجود دارد.

یکی از سرگرم کننده ترین تفریحات تماشای مسابقات کشتی گیله مردی و طناب کشی و اسب دوانی است که با مشارکت میراث فرهنگی گیلان و بخش خصوصی برگزار می شود که خیلی از علاقه مندان و گردشگران را به خود جذب کرده است.

چندین روایت محلی درخصوص نامگذاری جواهردشت وجود دارد؛

برخی از قدیمیان روستا معتقدند که در گذشته نام روستا را از نام فردی به
‌نام جواهر که مورد احترام مردم روستا بوده الهام گرفته‌اند. برخی دیگر دلیل جواهر نامیدن این منطقه را زیبایی بی‌حدوحصر و مناظر خارق‌العاده آن می‌دانند. هرچه باشد و نباشد؛ هر روایتی درخصوص نامگذاری جواهردشت صحیح باشد، تفاوتی در جواهر بودن این روستا ندارد؛ این روستا و جاهای دیدنی آن مانند جواهری می‌ماند که در خطه سرسبز گیلان خودنمایی می‌کند و به‌شدت درمیان گردشگران و طبیعت‌گردان محبوب است.

زیبایی های جواهردشت؛

جاهای دیدنی جواهردشت از جاده پرپیچ‌وخم این ییلاق زیبا آغاز می‌شود. و از میان ابر و مه رویایی شما را در میان چشمه‌ها و دشت‌های سرسبز و وسیع رها می‌کند.

اقامت در کلبه و یا کمپ‌کردن در این منطقه زیبا فرصت مناسبی فراهم می‌کند تا با قدم‌زدن در مراتع ناصره دشت و لووه به تماشای گوسفندان و اسب‌های وحشی مشغول شوید.

و شب را با غرق شدن در آسمانی پرستاره به صبح برسانید. برای دیدن چشمه‌ای زیبا و خارق‌العاده باید از روستا یک ساعتی را در میان مراتع پیاده‌روی کنید. و پس از رسیدن به اولین چشمه می‌توانید مسیر خود را ادامه دهید. تا در بالاترین نقطه جواهردشت شاهد چشمه‌ای دیگر و منظره‌ای حیرت‌برانگیز از بوته‌های گون باشید.

جشنواره های بومی و محلی جواهردشت نیز در اواسط تابستان طرفداران زیادی دارد و به لحاظ گردشگری بر ارزشمندی این روستا افزوده است.

_____

گردآوری: مرسده رنجبر

اگر به بخش گردشگری علاقه مندید، از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید:

رستوران سوئیسی

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt