جاذبه‌های دیدنی سوادکوه

 در آشنایی با توریستی ایران, گردشگری

سوادکوه، یکی از شهرهای شرقی استان مازندران است. این شهرستان در مرز تلاقی سه استان مازندران، سمنان و تهران قرار گرفته است. بهترین راه دسترسی به شهرستان سوادکوه، رانندگی در جاده فیروزکوه است. شما با انتخاب جاده فیروزکوه پس از حدود سه ساعت رانندگی به این شهرستان می‌رسید.

برای انتخاب زمان سفر به سوادکوه، گزینه‌های زیادی پیش روی شما است. سوادکوه در هرفصل سال، گزینه‌های زیبایی برای رو کردن دارد. اما به خاطر ارتفاع این شهر و قرارگیری آن در کوهپایه‌های استان مازندران، بهتر است در زمستان به فکر مسافرت به سوادکوه نیفتید تا بتوانید از همه دیدنی‌های آن لذت ببرید.

 با ما در این مقاله از ماه خاتون همراه باشید تا شما را با سوادکوه، یکی از جذاب‌ترین شهرهای استان مازندران، آشنا کنیم.

جاهای دیدنی سوادکوه

اگر تابحال جاده چالوس را برای سفر به مازندران انتخاب می‌کردید، وقت آن رسیده است که در انتخاب‌تان تجدیدنظر کنید. درست است که طبیعت جاده چالوس بی‌نظیر است اما باید یک بار جاده فیروزکوه را انتخاب کنید تا با زوایای جدیدی از مازندران آشنا شوید. بعد از رسیدن به ورسک، طیف وسیعی از دیدنی‌های جذاب شهرستان سوادکوه پیش روی شماست که در ادامه به صورت مختصر برای شما معرفی خواهند شد.

پل ورسک

پل ورسکاولین جایی که بعد از رسیدن به سوادکوه باید ببینید، پل ورسک است. این پل درعین داشتن چشم‌انداز زیبای طبیعی، ارزش تاریخی بالایی دارد. پل ورسک دو کوه را بهم متصل می‌کند و حدودا ۶۱ متر از زمین ارتفاع دارد. این پل در جنگ جهانی دوم، نقش بسیار مهمی را در پیروزی سپاه متفقین و شکست آلمان در روسیه بازی کرده است. اهمیت این پل تا جایی است که در کشورهای جبهه متفقین، به آن پل پیروزی می‌گویند.

کلیسای سرخ‌آباد

کلیسای سرخ‌آباد سواد کوهکمی جلوتر از پل ورسک، در میانه مسیر پل سفید به روستای سرخ‌آباد می‌رسید. اینجا می‌توانید کلیسایی را پیدا کنید که میان محلی‌ها به کلیسای کاتولیک یا کلیسای آلمان‌ها مشهور است. نقل مشهوری وجود دارد که مهندسان و سازندگان ایتالیایی پل ورسک، در هنگام احداث پل این کلیسا را ساختند تا بتوانند به دعا و نیایش بپردازند.

کلیسای سرخ‌آباد به کوچترین کلیسای دنیا هم معروف است. البته متاسفانه سازمان میراث فرهنگی با بستن درب کلیسا باعث شده است تا از ورود گردشگران به داخل کلیسا جلوگیری شود. اما دیدن منظره کلیسا در میانه مسیر، خالی از لطف نیست.

آبشار ورسک

آبشار ورسکیکی از جاهای دیدنی سوادکوه که نباید از دست بدهید، آبشار فصلی ورسک است. این آبشار زیبا که از چشمه‌علی منشا می‌گیرد، به صورت فصلی جریان پیدا می‌کند. ارتفاع آبشار ورسک به حدود بیست متر می‌رسد. این آبشار از اوایل اردیبهشت تا اواخر تابستان جریان پیدا می‌کند و بهترین زمان سفر برای بازدید از آن این دوفصل هستند.

دریاچه شورمست

دریاچه شورمستبعد از گذر از روستای ورسک، به مسیری برخواهید خورد که به دریاچه شورمست می‌رسد. گذر از آن مسیر یعنی ورود به دنیایی رنگین و شگفت‌انگیز از طبیعت زیبای سوادکوه. بدون شک دریاچه شورمست یکی از زیباترین جاهای دیدنی سوادکوه است.

این منطقه زیبا که در مجاورت جنگل‌های راش قرار گرفته است، یکی از معروف‌ترین جاذبه های سوادکوه است. اطراف دریاچه شورمست می‌توانید اسب‌سواری کنید، دوچرخه سوار شوید یا از تاب‌هایی که اطراف دریاچه وجود دارد استفاده کنید.

سد البرز

سد البرزسد البرز یکی از دیدنی‌ترین سدهای شمال ایران است. این سد که در مرز بابل و سوادکوه و در منطقه جنگل لفور قرار گرفته است، روی رودخانه بابلرود احداث شده است.

وظیفه این سد تامین آب شرب شهرهای بابل، بابلسر، قائم‌شهر و جویبار است. موقعیت مکانی سد البرز دقیقا وسط جنگل‌های روستای پاشاکلا است. منطقه‌ای که با داشتن درخت‌های انبوه و درهم‌تنیده، منظره‌ای بسیار زیبا اطراف سد ایجاد کرده است.

منطقه جنگلی اوریم

منطقه جنگلی اوریممنطقه جنگلی اوریم، منطقه‌ای ییلاقی و خوش آب‌وهوا است که برای فرار از گرمای تابستان، به شما پیشنهاد می‌شود. این منطقه که غالبا مه‌آلود و ابری است، چشم‌انداز بسیار زیبایی به اطراف دارد. مناطق جنگلی زیادی را می‌توانید در اطراف سوادکوه پیدا کنید که همه آنها قابلیت این را دارند که هوش از سرتان بپرانند. جنگل پلنگ‌دره و هلی‌دار هم از دیگر مناطق جنگلی مشابه منطقه اوریم هستند که می‌توانید از دیدن آنها لذت ببرید.

ارفع کوه

ارفع کوهارفع کوه هم یکی دیگر از ییلاق‌های دیدنی سوادکوه است که در سی کیلومتری پل سفید قرار دارد. این کوه زیبا که سر از میان ابرها درمی‌آورد، از جمله مقاصد موردعلاقه کوهنوردان و طبیعت‌گردان است. مسیر زیبای پیمایش و ترکیب آن با مه باعث شده است که ارفع کوه به یکی از زیباترین کوه‌های سوادکوه تبدیل شود. این منطقه آبشار و جشمه زیبایی هم دارد که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

نکات

  • حتما درفصل‌های خنک‌تر سال مثل بهار و پاییز، حتی اواخر تابستان، لباس‌های گرم باخودتان داشته باشید. هوا در بسیاری از مناطق سوادکوه خنک است.
  • در جنگل‌نوردی و کوه‌نوری با خودتان آب آشامیدنی، غذای خشک و کفش مناسب کوهنوردی و پیاده‌روی در جنگل داشته باشید.
  • سعی کنید به هیچ وجه در جنگل آتش روشن نکنید. مخصوصا در فصل‌های گرم سال.
  •  درتمام مناطق جنگلی منقل‌هایی برای روشن کردن آتش وجود دارد. سعی کنید از آنها استفاده کنید.
  • همراه خودتان کیسه زباله حمل کنید و زباله‌ها را در طبیعت رها نکنید.
  • به فرهنگ و رسوم روستایی و سبک زندگی مردم هر خطه احترام بگذارید و سعی کنید در بافت روستایی تغییری ایجاد نکنید.

جاذبه‌های سوادکوهجمع‌بندی

در این مقاله جاذبه های دیدنی سوادکوه را معرفی کردیم. این منطقه بکر و تماشایی با طبیعت بی‌نظیر و جاذبه‌های تاریخی خود در ایام مختلف سال به خصوص فصل‌های بهار و تابستان شاهد حضور مسافران زیادی است. همچنین گردشگران زیادی برای دیدن مناظر شگفت‌انگیز و رنگارنگ پاییزی در فصل پاییز راهی سوادکوه می‌شوند و علاوه بر ثبت تصاویر جادویی، از تماشای هزاررنگ پاییز هم لذت می‌برند. اگر تابحال به سوادکوه سفر نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنیم در سفرهای آینده این منطقه را به عنوان مقصد خود انتخاب کنید.

 


اگر از خواندن این مقاله لذت بردید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید. 

روی لینک زیر کلیک کنید. 

 

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt