شوتوکان کاراته

 در سلامتی, ورزش

کاراته، سبک های بسیار گوناگونی دارد. یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین سبک های ورزش رزمی کاراته، شوتوکان کاراته است. این سبک از کاراته، در ایران نیز طرفداران زیادی دارد و توسط استادان بزرگ این زمینه تدریس می شود.

تاریخچه شوتوکان:

سبک شوتوکان کاراته، از سبک هایی بود که توسط یکی از بزرگ ترین استادان کاراته طراحی شد. گیچین فوناکوشی، فردی بود که برای اولین بار، سبک شوتوکان کاراته را ابداع و از آن استفاده کرد. گیچین فوناکوشی، یکی از بهترین استاد های کاراته بر روی زمین بود. او در سال ۱۸۶۸ میلادی، در شوری اکیناوا چشم به جهان گشود. این استاد بزرگ، سبک های مختلفی را به نام خودش ثبت کرده است، اما از دیدگاه برخی از افراد، شوتوکان کاراته، مهم ترین سبکی است که از گیچین فوناکوشی به جا مانده است.

نام شوتوکان، از زبان شرقی می آید و از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول آن، شوتو است که به معنای موج های کاج است، و بخش دوم آن کان است که به معنای خانه است. در نتیجه، معنای فارسی شوتوکان، خانه موج های کاج است.

گیچین فوناکوشی، از همان دوران کودکی خود، به ورزش های رزمی علاقمند شد و زیر نظر استاد آنکو ایتوسو، هنر رزمی شورین ریو را یاد گرفت. آنکو ایتوسو، یکی از بزرگترین استادان هنر های رزمی در تاریخ جهان است.

استادان شوتوکان:

گیچین فوناکوشی، به عنوان بنیان گذار شوتوکان کاراته، به عنوان اولین و بزرگترین استاد این سبک شناخته می شود. پس از گیچین فوناکوشی، فرزند او به نام یوشیتاکا راه پدرش را ادامه داد و باعث شد که سبک شوتوکان تکامل پیدا کند.

 

یوشیزو ماچیدا، یکی دیگر از افرادی بود که باعث پیشرفت چشمگیر شوتوکان کاراته شد. یوشیزو ماچیدا، به عنوان پدر فایتر UFC نیز شناخته می شود. نکته جالب در مورد فایتر UFC، این است که در برخی از حرکات آن، فنون شوتوکان کاراته اجرا می شوند و این امر، نشان دهنده ی کاربرد گسترده شوتوکان کاراته در زمینه مبارزه است.

ویژگی های سبک شوتوکان کاراته

همانطور که پیش تر به آن اشاره کردیم، کاراته دارای سبک های متفاوتی است که هر کدام از آنها، کاربرد های خودشان را دارند. برای مثال، برخی از سبک ها تنها نمایشی هستند، در حالی که برخی دیگر برای مبارزه کاربرد دارند. کاراته شوتوکان، یکی از سبک های کاراته است که برای مبارزه کاربرد دارد. البته می توان شوتوکان کاراته را به صورت نمایشی نیز اجرا کرد و عموم مردم را با آن آشنا کرد.

 

تمرکز شوتوکان کاراته، بر این است که حریف هر چه سریع تر شکست بخورد و مبارزه به پایان برسد. سبک شوتوکان، یک سبک ضربه ای است. در این سبک، به رزمی کار آموزش داده می شود که بتواند با استفاده از فنون و اصول کاراته، ضربات حریف را دفع کند و از خودش دفاع کند. شوتوکان کاراته، یکی از بهترین سبک های مبارزه ای در جهان شناخته شده است و طرفداران بسیار زیادی دارد.

ا

جدیدترین ها

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt