تفاوت کراتینه و ویتامینه مو چیست؟

 در تغذیه سالم, سلامتی

کراتینه کردن مو یا ویتامینه کردن مو، کدام یک برای موهای شما مناسب است؟

امروزه برای زیبا کردن مو‌ها و طراوت بخشیدن به آن‌ها، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنیم؛ برای مثال ویتامینه کردن مو، کراتینه کردن مو و آبرسانی به مو.

اما حتما می‌دانید که هر یک از این روش‌ها با دیگری متفاوت است. برای اینکه تفاوت ویتامینه کردن و کراتینه کردن مو را بدانیم، تنها کافی است که تعریف هر یک از این روش‌ها که برای سلامت، شکل‌دهی و حالت‌دهی مو‌ها صورت می‌گیرد را بدانیم؛ بنابراین در این مقاله قصد داریم تفاوت کراتینه و ویتامینه مو را به صورت مجزا شرح دهیم؛ با ما همراه باشید.

تعریف کراتینه کردن موها

کراتین نوعی پروتئین ساختاری است که در موها، ناخن و پوست ما وجود دارد. مو نه تنها حاوی کراتین است بلکه به طور عمده از پروتئین‌های مرتبط با کراتین نیز تشکیل شده است. این ماده به عنوان یک پروتئین ساختاری محافظ خارجی و داخلی، از موها در برابر آسیب‌های ناشی از عوامل خارجی محافظت می‌کند. اغلب موها با گذشت زمان و به دلیل قرار گرفتن در معرض عوامل خارجی مانند آفتاب، آلاینده‌های شیمیایی یا تغییر در سبک زندگی کراتین موجود در خود را به مرور از دست میدهند و این کاهش سطح کراتین در نهایت منجر به خشکی، کدر شدن، وز شدن و آسیب دیدگی موها می‌شود.

تعریف ویتامینه کردن موها

وقتی موها در معرض آسیب‌های جدی عواملی مانند آفتاب، شامپوهای نامناسب، آلاینده‌های شیمیایی و … قرار می‌گیرند دچار آسیب‌هایی مانند خشکی، کدری، شکنندگی و موخوره می‌شوند. در چنین شرایطی برخی از افراد برای حالت دادن موهای خود بسیار از اتوهای حرارتی مو یا برخی از حالت‌دهنده‌های دیگر مانند موس‌ها که خود عاملی برای تشدید خشکی و آسیب به موها هستند استفاده می‌کنند.

ویتامینه‌ کردن مو یکی از روش‌های اصلاحی موثر در ترمیم موهای آسیب دیده است. ویتامین‌ها نقش اساسی در رشد موها دارند و کمک می‌کنند تا موها عناصر سازنده لازم برای عملکردی سالم را داشته باشند.

تفاوت کراتینه و ویتامینه مو چیست؟

  • ویتامینه مو با استفاده از محصولات پروفشنال ویتامینه کابین انجام میشود نه شامپو و ماسک مو. خیلی از افراد تصور می‌کنندکه ویتامینه مو همان ماسک مو و نرم کننده است که کاملا اشتباه است. ویتامینه مو تاثیری سطحی رو ساقه مو دارد.
  • مواد میکروکراتین مو جهت درمان عمقی ساقه مو کاربرد دارد که با استفاده از مواد پروفشنال کراتینه مو همچون کلوستر پروفشنال انجام میشود. تاثیر گذاری این مواد به دلیل فرمولاسیون و میکروبودن ذرات مواد بسیار عمیق تر است.
  • از روش ویتامینه بیشتر برای درمان و ترمیم سطحی مو استفاده می‌کنند. این در حالی است که از میکروکراتینه بیشتر برای احیا وبازسازی و صافی عمقی مو استفاده می‌شود.
  • در روش میکروکراتینه مو، صاف‌کنندگی و فرم‌دهی مو به شکل بهتر و مطلوب تری انجام می‌گیرد، اما روش ویتامینه مو به هیچ عنوان صافی ندارد.
  • ماندگاری اثر کراتین بر روی مو حدود ۴ الی ۶ ماه می‌باشد اما دوام ویتامینه معمولاً ۴۵ روز است. لازم به ذکر است که مدت زمان هر دو روش به نحوه مراقبت از مو نیز بستگی دارد.
  • به دلیل آنکه عمل میکرو کراتینه مو نیاز به اتوکشی دارد، زمان لازم برای این کار بین ٣ الی ۴ ساعت می‌باشد. اما روش ویتامینه مو به زمان کمتری نیاز دارد و طی حدود یک ساعت کار آن انجام می شود. قابل ذکر است این اتوکشی باید با استفاده از اتو مو مناسب با دما غیر تهاجمی و استاندارد انجام شود تا مو آسیب نبیند.

ویتامینه یا کراتینه کردن مو، کدام بهتر است؟

در این مقاله دو روش درمانی رایج برای موهای آسیب دیده را مورد بررسی قرار دادیم تا شما راحت تر بتوانید تصمیم بگیرید. اگر نوشتار را با دقت بخوانید متوجه خواهید شد که هر دو روش، دائمی نیستند و ممکن نیست که موهای شما را برای مدت زمانی طولانی صاف و احیا کنند.

فراموش نکنید که در هر یک از این دو روش، نتایج درمان در افراد مختلف، متفاوت است پس بهتر است قبل از رفتن به سالن بررسی کنید که آیا کراتین یا ویتامینه برای موهای شما مناسب است یا خیر؟ برای پی بردن به درستی این موضوع، مشورت با یک آرایشگر و کاربلد بهترین راهکار است.

 


اگر از خواندن این مقاله لذت بردید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید.

روی لینک زیر کلیک کنید.

 

گردآوری: صبا طاهری

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt