گل در چمن ،نرگسی گیلانی!

 در آشپزی, خانه داری

مواد لازم برای تهیه خورش گل در چمن :

لوبیا سبز ۲۰۰ گرم

سیر ۲ حبه

گوجه فرنگی ۳ عدد

تخم مرغ ۲ عدد

زعفران ۲ ق غ

نمک ، فلفل، زردچوبه به میزان لازم

 

اما چرا‌ این غذا اسم  گل در چمنه ؟!

 شاید به این علت که شکل نهایی غذا شبیه به یک چمنیه ( منظور رنگ باقالی ها ) که توش گل در اومده ( منظور تخم مرغ که بعد از پخته شدنش به رنگ زرد در میاد )!

 

طرز تهیه خورش گل در چمن :

مرحله اول: آماده سازی مواد

لوبیا را بشورید و آن ها را روی تخته برش به صورت درشت خرد کنید و آن ها را داخل قابلمه آب روی حرارت متوسط قرار دهید تا بپزد. بعد از پخته شدن لوبیا ها آن ها را از صافی رد کنید. سیر را بشورید و آن ها را له یا پوره کنید. گوجه فرنگی را بشورید و آن ها را از وسط نصف کنید و داخل غذاساز بریزید و پوره کنید. کتری را روشن کنید و اجازه دهید آب جوش بیاید. زعفران را بسایید و داخل ظرف بریزید و آب جوشیده به مقدار ۲ قاشق غذا خوری به زعفران اضافه کنید و درب ظرف را بگذارید و ظرف را روی کتری قرار دهید تا زعفران رنگ باز کند.

مرحله دوم: تفت مواد

در تابه مناسب مقداری روغن بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود. سپس سیر پوره شده را با تابه اضافه کنید و سیر ها را تفت دهید تا از خامی خارج شوند و بوی سیر پخش شود. بعد از تفت دادن سیر ها نوبت اضافه کردن گوجه های پوره شده می باشد. گوجه ها را اضافه کنید و هم بزنید تا کمی پخته شود. سپس تخم مرغ را به تابه اضافه کنید و آن ها را هم بزنید تا با گوجه ها مخلوط شود و از لختگی خارج شود.

مرحله سوم: اضافه کردن لوبیا سبز

بعد از این که مواد با هم ترکیب شدند نوبت اضافه کردن لوبیا سبز های از قبل پخته شده می باشد. لوبیا ها را به مواد اضافه کنید و تفت دهید و هم بزنید. بعد از کمی تفت دادن ادویه ها که شامل نمک، فلفل سیاه و زردچوبه می باشد، آن ها را اضافه کنید و بعد زعفران از قبل دم کرده را داخل مواد بریزید و هم بزنید تا همه مواد به زعفران آغشته شود. بعد از ۲ و ۳ دقیقه زیر شعله را خاموش کنید.

 

______

گردآوری: مرسده‌رنجبر

سوزی شورباسی ،غذای سنتی آذربایجان!

maahkhatoon97

جدیدترین ها

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt