نوشیدنی لاسی

 در خانه داری, نوشیدنیها

لاسی، یک نوشیدنی سنتی محبوب بر پایه ماست است که اصالت آن به پنجاب در کشور هند برمی‌گردد. لاسی، ترکیبی از ماست، آب، ادویه‌جات و گاهی میوه‌جات است. لاسی نمکین یا شور، شباهت زیادی به دوغ دارد؛ در حالی که لاسی‌های شیرین و انبه، شبیه به میلک شیک هستند و با شکر یا میوه درست می‌شوند. لاسی شور نیز معمولا با نمک و ادویه‌جاتی چون هل و زیره سبز، مزه‌دار می‌شوند.
لاٰسی به‌صورت سنتی در یک لیوان سفالی بدون دسته به نام «کولهار» (kulhar) سرو می‌شود و قبل از سرو، یک قاشق «مالای» (malai) که نوعی خامه لخته است را روی آن می‌ریزند. این نوشیدنی در سراسر جهان گسترش پیدا کرده است؛ به‌خصوص در بریتانیای کبیر و کشورهایی که بخشی از امپراتوری بریتانیا در گذشته بوده‌اند.
برای درست کردن لاسی در هند از یک همزن دستی چوبی به نام «ماتنی» (mathani) استفاده می‌شود که طعم و مزه‌ای منحصربه‌فرد به این نوشیدنی اعطا می‌کند.

انواع لاسی:

_لاسی شور سنتی

لاٰسی شور سنتی، رایج‌ترین نوع این نوشیدنی در شبه قاره هند است. این نوع لاٰسی را به‌سادگی با ترکیب کردن ماست، آب و نمک درست می‌کنند.

برای تهیه این نسخه از لاٰسی کافی است که مقداری زیره سبز را روی حرارت کم، تفت دهید تا بوی آن‌ها در بیاید. سپس آن‌ها را کنار بگذارید تا خنک شوند. ماست خنک را در ظرفی هم بزنید تا به یک مخلوط یک‌دست تبدیل شود، سپس نمک، پودر زیره سبز، ادویه چات ماسالا و کمی آب به ماست بیفزایید و خوب با هم مخلوط کنید.

_لاسی شیرین

لاٰسی شیرین، نسخه‌ای از این نوشیدنی است که با شکر، گلاب یا لیمو، توت فرنگی یا دیگر آب‌میوه‌ها مزه‌دار می‌شود. لاسی‌های زعفرانی با طعمی بسیار لذیذ، یک نوشیدنی مخصوص ایالات راجستان و گجرات در هند و ایالت «سند» (Sindh) در پاکستان به شمار می‌آیند.

 

_______

چای کشمیری

maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt