بیماری‌ های قارچی متداول گیاهی

 در چیدمان, خانه داری, گل و گیاه

برخلاف تصور بعضی‌ افراد، نگهداری از گیاهان آپارتمانی محدود به آبیاری و تأمین نور آفتاب برای آن‌ها نیست. نگهداری اصولی و حفظ سلامت از گیاه به عوامل بسیاری وابسته است. اگر به‌خوبی از گیاه یا میوه مراقبت نکنید، گیاه در معرض قارچ های بیماری زا گیاهی قرار می‌گیرد.

معرفی شایع ترین بیماری قارچی گیاهان:

پوسیدگی ریشه:

قارچ‌های خاکزی از قبیل پیتیوم، فوزاریوم و رایزوکتونیا سبب پوسیدگی ریشه می شوند. پوسیدگی ریشه معمولا با شرایط بد رشد مانند محیط کشت سنگینی که یا هوا وارد آن نمی شود یا خروجی برای آب اضافی (زهکش) ندارد، همراه است. نشانه های اولیه عبارتند از کند شدن رشد و زردی و ریزش برگها که نشان می دهد ریشه ها قادر به جذب آب و مواد غذایی نیستند. در موارد شدید پژمردگی دائم رخ می دهد و گیاه می میرد. در بازبینی ریشه های مبتلا به پوسیدگی، مشاهده خواهید کرد که ریشه ها قهوه ای رنگ و لهیده شده اند.

درمان شامل استفاده از قارچ کش هایی مانند متالاکسیل، مانکوزب، بنومیل در خاک است. تعویض گلدان و انتقال گیاه به گلدانی با زهکش خوب نیز توصیه می شود. ضد عفونی خاک قبل از کاشت بعنوان پیشگیری تاکید می گردد.

پوسیدگی طوقه یا ساقه:

نشانه اصلی پوسیدگی طوقه، تغییر رنگ ساقه به قهوه ای است. پوسیدگی از حرکت آب در گیاه جلوگیری می کند و می تواند سبب پژمردگی و شکستن ناحیه ضعیف شده بشود. وقتی گیاه به این بیماری مبتلا شد، چندان کاری برای درمان آن نمی توان انجام داد. توصیه بر این است که از بخش های آلوده نشده قلمه گرفته شده و برای ریشه دهی و تولید گیاه جدید سالم استفاده شوند.

سفیدک: (سطحی یا حقیقی)

سفیدک بیماری قارچی هوازی است که لکه های سفید آردی در قسمت های مختلف گیاه شامل برگ، ساقه و … بوجود می آید. ابتدا رنگ لکه ها سفید ولی بعد از مدتی به سفید چرک تغییر رنگ می دهد. بافت برگ در زیر این پوشش سفید، به رنگ زرد در می آید.

استفاده از قارچ کش هایی مانند دینوکاپ و بنومیل و سولفور توصیه می شود. همچنین با جلوگیری از پاشش آب بر روی برگ‌ها بویژه در گیاهان حساس به سفیدک از بروز آن می توان جلوگیری کرد.

زنگ:

زنگ بیماری قارچی هوازی است که از علائم بیماری ایجاد لکه های زرد روشن در سطح رویی برگ می باشد. در سطح زیرین برگ، جوش‌هایی به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه که اندام زاد آوری قارچ می‌باشد بوجود می‌آيد:

استفاده از قارچ کش هایی مانند تری فورین برای کنترل زنگ‌ها توصیه می شود.

لکه برگی:

برخی از قارچ‌ها ایجاد لکه روی برگ گیاهان می کنند. نشانه های بیماری بر حسب قارچ و میزبان متفاوت است، اما به طور کلی لکه های کوچکی ظاهر می شود و به آهستگی بزرگ می شوند و باعث سوختگی و خشک شدن سطح پهنک برگ می شوند.

حذف برگ‌های آلوده به محص مشاهده علائم، انتشار این بیماری را کند یا متوقف می‌کند. استفاده از قارچ کش هایی مثل زینب و مانکوزب نیز توصیه می شود.

 


اگر از خواندن این مقاله لذت بردید از مقاله قبلی ما نیز دیدن کنید. 

روی لینک زیر کلیک کنید. 

 

Maahkhatoon97

Recommended Posts

نظرات و پیشنهادات

تماس با ما

برای تماس با ما لطفا از طریق فرم زیر ایمیل بزنید.

Not readable? Change text. captcha txt